WOK IN wszystko na jednej patelni

  

Jeden palnik, jeden wok a tyle możliwości!

W dodatku na wybór smaku dania wpływ ma klient. Ciekawe, azjatyckie, smaczne i szybkie jedzenie, które jest przykładem tego, że „fast food” niejedno może mieć oblicze.

Bardziej w sercu miasta już się nie dało…

Sukiennice wrocławskie, mała uliczka w samym ratuszu, sam środek wrocławskiego Rynku- to właśnie tu mieści się niewielki lokal serwujący dania z woka. Wystrój prosty, skomponowany w szarościach i kolorze naturalnego drewna. Kucharze przygotowują dania na widoku, zapewniając swoisty spektakl ciągłego podrzucania i mieszania dań nad buchającymi płomieniami. Są tu też wygodne miejsca zarówno dla pojedynczego, zabieganego i głodnego singla, jak i większej grupy znajomych, którzy spędzą tu ciut więcej czasu. Latem można posiłek zjeść w miłym „ogródku” z widokiem na obie strony rynku.

Wielka wyżerka w pięciu krokach!

Ponieważ tylko tyle decyzji dzieli głodnego człowieka od jego posiłku, plus oczywiście czas potrzebny by to wszystko wrzucić na patelnię i usmażyć. Oto krótki przewodnik jak korzystać z WokIn:
1 przede wszystkim wybierz sos – może być ostry, łagodny albo orzechowy. Mamy tu sosy takie jak np. green curry, satay, teriyaki
2 następnie wybór mięsa lub innych opcji- mogą być krewetki lub tofu, albo np. extra warzywa
3 potem trzeba wybrać między ryżem a bogatą ofertą makaronów, także tak unikatowych jak np. mee czy udon, lub makaron z batatów
4 nareszcie coś dla dodania wyrazistości- dodatek lub posypka. Mogą to być kruszone orzechy, sezam, prażona cebulka czy modna ostatnio kolendra
5 na koniec wybierz świeże warzywa przygotowywane codziennie. Wybrać można 4 rodzaje, chyba że ktoś chce więcej, wtedy bierze dodatek extra

Porcje są naprawdę ogromne, pełne smaków i tekstur.

Parująca miska ląduje na ladzie tuż po zdjęciu z ognia. Bywa tak, że na mniejszy głód, jedna porcja wystarczy dla dwóch osób. Bogaty wybór dodatkowych sosów jakie znajdziemy na ladzie, pozwoli największym miłośnikom ostrego smaku Azjii zaspokoić palące potrzeby podniebienia.

Najkrócej rzecz ujmując: w centrum, szybko, ze świeżych składników, niedrogo i do syta.

Reasumując, to kuchnia azjatycka w nowoczesnym wydaniu. Poza smacznym i szybkim jedzeniem znajdziecie tu duży wybór napoi chłodzących, napoje gorące, a z alkoholi- piwo. Poza daniami z woka, można zamówić tajską zupę krewetkową z dodatkiem makaronu i grzybów, danie sycące i pełne orientalnego smaku.

INFORMACJE O LOKALU
Gdzie szukać: Sukiennice 1-2/1A, Wrocław
Dzielnica: Stare Miasto
Telefon: 781 026 510
E-mail: brak
Czynny w godzinach :
poniedziałek  – 11:30 – 21:00
wtorek – 11:30 – 21:00
środa – 11:30 – 21:00
czwartek – 11:30 – 21:00
piątek – 11:30 – 22:00
sobota – 13:00 – 22:00
niedziela – 13:00 – 21:00
Info w internecie: Facebook,
Ceny: od 20 do 25 zł
Psyjazny: tak
Dzieciowy: brak kącika dla dzieci ale z pewnością są tu mile widziane 🙂
Wykaz alergenów: Jest dostępny u obsługi

Jeśli chcesz, by znalazła się tu wizytówka Twojego lokalu, napisz do nas: info@fooderia.blog

Wiśnia

Wrocławianka z wyboru. Z wykształcenia technik plastyk wystawiennik. Miłośniczka pięknych przestrzeni architektonicznych w tym restauracyjnych. Z zapałem maluje wnętrza i zewnętrza obiektów gastronomicznych oraz prywatnych. Od lat oddana gastronomii we wszelkich jej przejawach, od gotowania do pisania o jedzeniu. Aktywna malarka z kilkoma wystawami na koncie. Fanatyczna wielbicielka literatury i filmów sf oraz fantazy.

Add Your Comment